Aktualności

2018-​06-​22

!WAKACJE!

Absolwentom wszystkich edycji Kolorowego Uniwersytetu, ich rodzicom oraz nauczycielom szkolnym i naukowcom akademickim, życzymy udanej przerwy letniej!

Niech tegoroczne wakacje będą niezapomniane i kolorowe!

Dużo odpoczynku i regeneracji umysłów!

Pozdrawiamy!

2018-​06-​18

KOLOROWY UNIWERSYTET 201819

Czas letniej przerwy dla Was oznacza odpoczynek, dla nas ciężką pracę. Dlaczego? Odpowiedź może być tylko jedna :

Będzie kolejna edycja Kolorowego Uniwersytetu w sezonie 201819

Wszystko, co potrzebne dla zainteresowanych udziałem, będzie pojawiać się w formie komunikatów na stronie internetowej oraz profilu FB w odpowiednim czasie, czyli w pierwszej połowie września.

Zainteresowanych zachęcamy do uważnego śledzenia naszych kanałów informacyjnych :)

Pozdrawiamy!

2018-​06-​07

KOLOROWE ABSOLUTORIUM

W bardzo uroczystym stylu zakończyliśmy VII edycję Kolorowego Uniwersytetu. W roku akademickim 201718 mamy 390 absolwentów z Poznania oraz różnych miast i wsi z terenu całej Wielkopolski!

Gdyby nie nasi patroni i partnerzy, władze uczelni, władze wydziałów i jedostek ogólnouczelnianych UAM, naukowcy prowadzący zajęcia, kierownicy budynków, dziekanatów, administracji — ten sukces byłby niemożliwy — dziękujemy!

Gratulujemy tegorocznym, kolorowym absolwentom i mamy nadzieję, że za kilka lat powrócą w mury UAM jako dorośli studenci!

Pozdrawiamy!

2018-​05-​18

FOTOGRAFIA ORAZ ZRÓBMY SOBIE TEATRWYDZIAŁ FILOLOGII POLSKIEJ I KLASYCZNEJ

Na ostatnich zajęciach w semestrze letnim, studenci gr. II, odwiedzili Collegium Maius UAM. Królowały więc nauki humanistyczne.

Młodym wykładowcą była Aleksandra Rainka, która opowiedziała o swojej pasji, jaką jest fotografia.

Dorosłym wykładowcą była Agata Drwięga z Zakładu Badań nad Tradycją Europejską w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów WFPiK, która wprowadziła kolorowych słuchaczy w świat teatru.

Pozdrawiamy!

2018-​05-​10

SKO ORAZ NIEBEZPIECZNE ROŚLINY TROPIKALNEOGRÓD BOTANICZNY UAM

SKO oraz NIEBEZPIECZNE ROŚLINY TROPIKALNE były głównymi tematami zajęć studentów gr. I w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Mozna było dowiedziec się m.in. jak oszczędzać od namłodszych lat, dlaczego niektóre rosliny tropików wywołują alergie, choroby śmiertelne, czy poparzenia, pomimo, a wyglądają przepięknie i niewinnie.

Dodatkową atrakcją, dzięki uprzejmości pracowników OB UAM, są spacery wśród przepięknych i kwitnących roślin na terenie parku.

Pozdrawiamy!

2018-​05-​10

Kolorowy Uniwersytet PLUS

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM odbył się Kolorowy Uniwersytet PLUS, który przygotowali studenci z Biura UAM ds. Studentów z Niepełnosprawnościami oraz członkowie Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UAM “Ad Astra”.

Uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu, jako kandydaci na przyszłych studentów KU, mogli na własne oczy, uszy i nie tylko, poznać niepełnosprawność i przekonać się, że pomimo niej, można cieszyć się życiem, studiować, być muzykiem itp.,a przy okazji zobaczyć jak wygląda formuła zajęć KU.


To totalny debiut Ad Astry w KU!

Pozdrawiamy!

2018-​04-​20

KIROORGANIZMY WOKÓŁ NAS ORAZ PATA I TOMATA, CZYLI SMAKOWITE PSIANKIWYDZIAŁ BIOLOGII UAM

Studenci gr. II mieli okazję poznać naukę przyrodniczą, jaką jest biologia. Na początek, z wykładem i mikrobach (czyli kiroorganizmach) wokół nas, wygłosił Ksawery Miętkiewicz.

Dorosłym wykładowcą był dr hab. Zbigniew Celka z Zakładu Taksonomii Roślin, który opowiedział studentom o tajnikach paty i tomaty, czyli smakowitych psianek. Po zajęciach każdy kolorowy student wiedział, absolutnie wszystko, o naukowej stronie pomidorów i ziemniaków.

Pozdrawiamy!

2018-​03-​23

EFEKT DOPPLERA I FIZYCZNE POWITANIE WIOSNYWYDZIAŁ FIZYKI UAM

Na Wydziale Fizyki UAM studenci gr. II doświadczyli niesamowitych wrażeń i emocji!

Na początek Maciej Michałek z SP 88 w bardzo profesjonalny sposób podzielił się wiedzą o efekcie Dopplera i jego zastosowaniach! Gratulujemy Maciejowi, który ma ogromny potencjał na karierę naukową!

Z kolei, dr Iwona Iwaszkiewicz-​Kostka wraz z zespołem Pracowni Popularyzacji Fizyki, przywitała ze studentami wiosnę fizycznymi eksperymentami, czyli było mnóstwo doświadczeń z napięciem, energią i światłem!

Pozdrawiamy!

2018-​03-​21

!WIOSNA!

Nadszedł! Długo wyczekiwany! Pierwszy dzień wiosny!

Temperatura jeszcze niska, ale przyjemne słońce to już dobry omen, że niebawem będziemy wszyscy w pełni korzystać z uroków wiosennego klimatu — oby jak najszybciej!

Życzymy Wam przyjemnego świętowania!

2018-​02-​09

PIANINO, SKOKI NARCIARSKIE I MNEMOTECHNIKABIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA

Dr hab. Rafał Wójcik z Biblioteki Uniwersyteckiej przeniósł studentów gr. II w świat mnemotechniki — czym jest, skąd sie wzięła, na czym polega, dlaczego jest tak istotna w procesie przyswajania wiedzy.

Były to również pierwsze zajęcia, na których wystąpili młodzi wykładowcy:

– Joanna Sikora, Gaja Michalska, Antonina Tatarynowicz (SP nr 2 Czarnków) opowiedziały o pianinie

– Julia Borowczyk (SP w Rudnikach) zaprezentowała temat dot. skoków narciarskich.

Fotorelacja juz wkrótce w naszych galeriach!

Pozdrawiamy!

2018-​02-​05

CO MISJONARZ ROBI NA MISJACH? — WYDZIAŁ TEOLOGICZNY UAM

Studenci gr. I swój semestr letni rozpoczęli od wizyty w Wydział Teologiczny UAM. Przedmiotem zajęć były misje w Rwandzie — czyli m.in. ich cel, plusy i minusy, praca misjonarza oraz znaczenie krowy w tamtejszej kulturze i tradycji. Na koniec, kolorowi studenci mieli możliwość na sobie zweryfikować to, że krowa potrafi tańczyć!

Pozdrawiamy!

2018-​02-​01

149 ODCINEK FLESZA (WYDZIAŁ NAUK POLITYCZNYCH I DZIENNIKARSTWA)

Zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez redakcję programu FLESZ przygotowanego przez studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Znajduje się w nim obszerna relacja z ostatnich zajęć w gr. II, która potwierdza, że na półmetku VII edycji jest u nas bardzo kolorowo!

FLESZ — odcinek 149 (produkcja WNPiD UAM)

Pozdrawiamy!

2018-​01-​18

LISTA MŁODYCH WYKŁADOWCÓW W GRUPIE II ZAMKNIĘTA!

Informujemy, że lista młodych wykładowców w gr. II jest już zamknięta z powodu rezerwacji wszystkich terminów do końca aktualnego roku akademickiego.

Na tą chwilę istnieje możliwość wystąpienia jako młody naukowiec, ale przed studentami gr. I. Chętnych zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiamy!

2018-​01-​18

ŚLADAMI POLAKÓW W IRANIEWYDZIAŁ NAUK POLITYCZNYCH I DZIENNIKARSTWA

Do wczorajszego wykładu Iran, znczącej części studentów, kojarzył się niezbyt pozytywnie. Za sprawą prof. UAM dr. hab. Radosława Fiedlera i jego opowieści o podróży po Iranie, znacznie się to zmieniło. Studenci mogli dowigli poznac wiele ciekawostek dotyczących kultury, turystyki, obyczajów, klimatu itp., co zachęciło ich do zadawania prowadzącemu wielu pytań.

Fotorelacja juz niebawem w naszych fotogaleriach!

Pozdrawiamy!

2018-​01-​12

RILLA I WALTERWIELKA WOJNA MŁODYCH KANADYJCZYKÓWWYDZIAŁ ANGLISTYKI

Czym charakteryzuje się Kanada? Jakie są jej najbardziej rozponawalne elementy? Co wspólnego miała Ania Shirley z tytułowymi Rillą i Walterem? Jaką rolę odegrała I wojna światowa na Kanadyjkach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań studentom gr. I udzieliła prof. UAM dr ha. Dagmara Drewniak, która podkreśliła również studentom ogromny wpływ literatury kanadyjskiej na historię jej dziejów.

Pozdrawiamy!

2017-​12-​21

POKAZY CHARAKTERYZACJIŚWIATECZNA NIESPODZIANKA W TEATRZE NOWYM

Studenci Kolorowego Uniwersytetu 11.12 i 12.12. odbyli wizytę w Teatrze Nowym w Poznaniu. Dzięki współpracy z TN mogli uczestniczyć w, specjalnie dla nich przygotowanych, pokazach charakteryzacji!

Dowiedzieli się m.in. na czym polega charakteryzacja w teatrze, jakie triki są stosowane podczas teatralnych spektakli, jakie jest znaczenie charakteryzacji. Mogli również poznać jak wygląda życie w teatrze za kulisami.

Pozdrawiamy!

2017-​12-​14

DRAKULA, PIZA, WIEŻA EIFLA … W ŚWIECIE KULTURY ROMAŃSKIEJWYDZIAŁ NEOFILOLOGII

Naukowcy: dr Emilia Ivancu, dr Beata Szpingier, dr Magdalena Stefaniak z Instytutu Filologii Romańskiej, zabrały studentów gr. II w podróż po Rumunii, Włochach i Francji. Zaprezentowane zostały przez nie trzy symbole tych krajów tj.: hrabia Drakula, wieża Eiffla oraz krzywa wieża w Pizie wraz z historią, ciekawostkami i kulturą Rumunii, Włoch oraz Francji.

Pozdrawiamy!

2017-​12-​08

CZEGO NIE WIEDZIAŁ GUMBALL I ZYGZAK McQUEEN, CZYLI CO TO JEST PRAWO I DLACZEGO JEST TAK WAŻNE? — WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI

Dlaczego prawo pełni ważną rolę w życiu człowieka i należy go przestrzegać. Dodatkowo, kolorowi studenci, dzieki dr. Michałowi Urbańczykowi, mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda rozprawa sądowa. Chętni, dostali mozliwość wcielenia się w role np: Sędziego Sprawiedliwego, Prokuratora groźnego, czy Adwokata Dokładnego i odegrania scenki pt: “Protazy vs szpaki”.

Pozdrawiamy!

2017-​11-​16

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ GENIUSZEMWYDZIAŁ STUDIÓW EDUKACYJNYCH

Zajęcia, które dla studentów gr. II poprowadziła dr Majka Porzucek-​Miśkiewicz (Zakład Dydaktyki Ogólnej) wprowadyiz studentw w đwiat nauk humanistzcynzch. Dowiedyieli sie m.in. dlaczego są wyjątkowi i genialni i czemu czasami oceny nie są tak istotne niż wrodzona inteligencja. Podsumowując, kazdy z nich ma siłę i możliwości, by zostać geniuszem.

Pozdrawiamy!

2017-​11-​09

DUŻE LICZBYWYDZIAŁ MATEMATYKI I INFORMATYKI UAM

Dr Bartłomiej Bzdęga (Zakład Badań Kultury Wizualnej i Materialnej | Instytut Socjologii | Wydział Nauk Społecznych) wprowadził kolorowe audytorium w świat mnożenia, dodawania, dzielenia, ale niezwykłego bo na wyższym, akademickim poziomie! Zajęcia pt. “Duże liczby” wzbudziły spore zainteresowanie. Były obliczenia dot. m. in. szachownicy, ryzy papieru, pudełka kartonu, a nawet trochę liczbowej historii świata.

Pozdrawiamy!

2017-​10-​27

TORFOWISKA I GLOBALNE ZMIANY PRZYRODYWYDZIAŁ NAUK GEOGRAFICZNYCH I GEOLOGICZNYCH UAM

Prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz wraz z zespołem wprowadził kolorowych studentów w świat siedlisk uwodnionych, ze specyficzną roślinnością i zachodzącymi procesami akumulacji osadów organicznych. Ponadto, znaczenie wód pod kątem globalnym, czy ilość wody w mchach, to tylko niektóre z tajników nauk przyrodniczych, które poznali dziś studenci gr. II. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Dodatkowo, każdy mógł zobaczyć strój pełné wyposażenie badacza zajmującego się biogeografią i paloekologią.

Fotorelacja już wkrótce.

Pozdrawiamy!

2017-​10-​20

KUPA RADOŚCI. SZTUKA PUBLICZNA I DZIECKOWYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH UAM

Co to jest sztuka publiczna? Jak jest jej cel? Czy sztuka może być nielogiczna, brzydka i niezrozumiała? Jak wygląda sztuka publiczna w Polsce i w innych krajach świata? Na te i inne pytania odpowiedzi studentom gr. I udzielała dr Maja Brzozowska.

Pierwsze zajęcia w roku akademickim 201718 wzbudziły wiele emocji, uwagi i zainteresowania wśród kolorowego audytorium, czego efektem były gromkie brawa i gratulacje dla prowadzącej po zakończeniu zajęć.

Pozdrawiamy!

2017-​10-​13

MŁODZI WYKŁADOWCY!

Wszystkich studentów VII edycji Kolorowego Uniwersytetu zachęcamy do nadsyłania propozycji swoich wykładów:

Wymogi:

– temat przentujący zainteresowania naukowe, hobbystyczne itd.

– czas trwania — 1015 min. max.

– prezentacja Power Point.

Zachęcamy do podsyłania swoich propozycji na kolorowy@​amu.​edu.​pl w tytule maila z dopiskiem — “młody wykładowca”. Terminy zajęć dostępne są w zakładkach z harmonogramami grup.

Pozdrawiamy!

2017-​10-​10

KOLOROWA INAUGURACJA 201718

Było uroczyście, wesoło i bardzo kolorowo!

Dziękujemy za udział i zapraszamy do galerii na naszch internetowych przekaźnikach, gdzie znajduje się już pierwsza fotorelacja z wczorajszego wydarzenia.

Pozdrawiamy!

2017-​07-​19

REGULAMIN KU VII!

Wszystkich zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji Kolorowego Uniwersytetu zachęcamy do zapoznania się z regulaminem VII edycji. Jest on dostępny w zakładkach: Pliki do pobrania lub Regulamin 201718.

Pozdrawiamy!

2013-​11-​15

KOLOROWA OFERTA SPONSORSKA

Kolorowy Uniwersytet dzięki współpracy z przedstawicielami instytucji oraz firm zewnętrznych stale rośnie w siłę. Bardzo dziekujemy za wsparcie tegorocznej edycji projektu wszystkim Partnerom, a w szczególności Partnerowi Strategicznemu — PKO Bankowi Polskiemu.

Mając na uwadze nieustanny rozwój projektu oraz kolejne edycje w nadchodzących latach, wybiegamy w przyszłość i udostępnamy w zakładce pliki do pobrania “Kolorową Ofertę Sponsorską”. Są to najistotniejsze fakty określające warunki współpracy ze środowiskiem zewnętrznym w ramach projektu. Kolorowy Uniwersytet to projekt otwarty na współpracę ze światem biznesu i gospodarki. Zachęcamy wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa do kontaktu.

Partner strategiczny

Partnerzy honorowi

Partnerzy medialni

               

                                                                                   

Partnerzy