Aktualności

2019-​04-​16

WESOŁYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

2019-​04-​05

PIORUNUJĄCA FIZYKA

Siła grzmotu, kolor pioruna, moc błyskawicy i wiele innych kwestii z piorunami od fizycznej strony związanymi przedstawiła studentom gr. I dr Iwona Iwaszkiewicz-​Kostka wraz z zespołem z Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego.

Zajęcia zrobiły na kolorowych studentach piorunujące wrażenie, szczególnie za sprawą efektownych eksperymentów, które objasniały fizyczne prawa i w których kolorowi słuchacze z chęcią brali udział.

Pozdrawiamy!

2019-​03-​15

ZMIANA TERMINU ZAJĘĆ!!!

Przypominamy, o zmianie terminu zajęć dla gr. II na Wydziale Chemii!

Zajęcia odbędą się 24.04., godz. 14:0015:00.

2019-​03-​15

PATYCZAKI ORAZ KULT ŚWIETYCH W KOŚCIELEWYDZIAŁ TEOLOGICZNY UAM

Kim byli święci, jak żyli, czy tylko się ciągle modlili? Na te i inne pytania odpowiadał prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski, który poprowadził dla studentów gr. II zajęcia o kulcie świętych w Kościele, które odbyły się Wydziale Teologucznym UAM.

Młodym wykładowcą będzie Adam Sikora z SP w Targowej Górce, który opowiedział o patyczakach. Dodatkowo wszyscy mogli zapoznać się z tymi stworzeniami z prywatnej kolekcji prelegenta

Pozdrawiamy!

2019-​03-​07

DYSKOTEKA NA JĘZYKACH ORAZ FILMOWI SUPERBOHATEROWIE I ICH MITOLOGICZNI PRZODKOWIEWYDZIAŁ FILOLOGII POLSKIEJ I KLASYCZNEJ UAM

Co wspólnego mają mity z dzisiejszymi filmami? Czy filmowi bohaterowie są wzorowani na tych, których znamy z mitologii m. in. greckiej? Jakie legendy są z nimi zwiazane? Te, jak również inne kwestie, przedstawiała studentom gr. I dr Patrycja Rojek.

Młodym wykładowcą był Michał Szumlewicz, który w profesjonalny sposób zapoznał audytorium z dyskoteką na językach, której wszyscy mogli skosztować po zajęciach. Gratulujemy młodemu naukowcowi odwagi, zaangażowania i ogromnej wiedzy!

Pozdrawiamy!

2019-​02-​15

RÓŻNE SPOSOBY MNOŻENIA I ZŁOTY PODZIAŁ WOKÓŁ NASWYDZIAŁ MATEMATYKI I INFORMATYKI UAM

Wczorajsze zajęcia na Wydziale Matematyki i Informatyki były niezwykle interesujące. Rządziła matematyka i logika.

Na początek młody wykładowca — Marek Gradecki (SP Stare Miasto) udowodnił m. in., że złote proporcje towarzyszą każdemu z nas codziennie. przeniósł nas w świat ciagów Fibonacciego, proporcjonalności itp.

Dr Bartłomiej Bzdęga udawadnił, że mnożenie może być niezwykle inspirujące — zarówno cyfr rzymskich, jak i arabskich. Mnożyc można na rózne sposoby, rozpisując to sobie w róznych obrazowych modyfikacjach. Pan dr udowodnił studentom, że kalkulator w telefonie to czasem z mało by zrozumieć sens matematycznych działań.

Pozdrawiamy!

2019-​02-​11

KROPKI, KRESKI, BAZGROŁY, CZYLI O TYM JAK KIEDYS ZAPISYWANO MUZYKĘBIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA

Historia muzyki od starożytności przez różné epoki do dziś oraz tajniki zapisywania muzyki w czasach dawnych zdradził na osttanich zajeciach studentom gr. I mgr Andrzej Jazdon.

Prawdziwą furorę wśród słuchaczy wywołały ponad stuletnie rękopisy różnych, muzycznych dzieł, które każdy mógł zobaczyć na własne oczy .

Dodatkową atrakcją był fakt, że gościła nas NOVA. Czytelani Komiksów i Gazett, a to oznacza, że nasi studenci już wiedzą gdzie znajdują się największe zasoby komiksów do czytania.

Pozdrawiamy!

2019-​01-​10

KOLOROWE SYMBOLE NOWEJ ZELANDII I AMERICAN EMPIREWYDZIAŁ ANGLISTYKI UAM

Ostatnie zajęcia gr. II w semestrze zimowym były absolutnym przełomem w historii KU.

Jako młody wykładowca wystąpił Jakub Szabelski, który przeniósł nas do USA. Jednocześnie była to pierwsza prezentacja młodego naukowca w całości w języku angielskim.
Gratulujemy Jakubowi pełnego profesjonalizmu!

W podróż po kolorowych symbolach Nowej Zelandii studentów zabrał dr Tomasz Skirecki. Świat nielotów kiwi, Maorysi, przyroda i przede wszystkim tajniki językowe, wywołały duże skupienie na twarzach kolorowych studentów.

Pozdrawiamy!

2019-​01-​10

KOCHNIA PO ROSYJKSU NA WESOŁOWYDZIAŁ NEOFILOLOGII UAM

Dlaczego Rosjanie jedzą na śniadania kaszę? Czemu śmietana jest wszechobecna w kuchni rosyjskiej? czy pierogi ruskie są naprawdę ruskie? Dlaczego cała Rosja kocha herbatę? Odpowiedzi na te i inne pytania, wraz ze studentami, odkrywała mgr Marta Siekierska.

Jednocześnie były to ostatnie zajęcia w semestrze zimowym dla studentów gr. I.

Pozdrawiamy!

2018-​12-​13

CZEGO NIE WIEDZIAL GUMBALl I ZYGZAK MCQUEENTAJNIKI ROZPRAW SĄDOWYCHWYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI UAM

Sędzia Surowy, Sędzia Dokładny, Sędzia Surowy, Sędzia Wnikliwy, czyli kolorowy skład sędziowski, a na sali rozpraw Adwokat Dokładny, Ochronny, Precyzyjny vs. Prokurator Groźny, Srogi i Pracowity.

Symulacja rozprawy sądowej oraz uchwalanie kolorowej ustawy to były tematy przewodnie zajęć na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Wykładowca dr Michał Urbańczyk zabrał studentów gr. II w pświat prawa w teorii i praktyce.

Fotorelacja jest dostępna w naszych galeriach.

Pozdrawiamy!

2018-​12-​07

KOLOROWE MIKOŁAJKI W LABORATORIUM WYOBRAŹNI PPNT

Kolorowi studenci imieniny św. Mikołaja świętowali w Laboratorium Wyobraxni PPNT. Zajęcia podzielone były na 3 bloki: zwiedzanie wystawy wraz z naukowym objasnieniem eksponatów, których potem każdy mógł dotknąć, warsztaty chemiczne oraz kinetyczne gry uczące współpracy i koordynacji umysłowej.

Fotorelacja jest dostepna w naszych galeriach.

Pozdrawiamy!

2018-​12-​05

MUZYKA Z PAPIERUWYDZIAŁ STUDIÓW EDUKACYJNYCH UAM

Studenci gr. I stworzyli jedną, wielką, kolorową orkiestrę, której dyrygentem była dr Katarzyna Forecka-​Waśko. Zadaniem kazdego było tworzenie dźwięków, na rózne sposoby, zgodnie z instrukcjami naukowca ze specjalnego papieru.

Ponadto była tez partytura, nuty, pianino na żywo i pokazy tanczne przygotowane przez studentów Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, a na koniec choreografie wspólnie z chetnymi studentami.

Fotorelacja juz wkrótce w naszych galeriach!

2018-​11-​23

FASCYNUJĄCY KOSMOS ORAZ NA TROPIE MUZYCZNYCH ZAGADEKWYDZIAŁ HISTORYCZNY UAM

Tajemnice czarnych dziur, największe oraz najmniejsze gwiazdy wraz z ich odległością od naszej planety, gwiazda neutronowa, czy Kwazar to tylko niektóre kwestie, które w swoim wystąpieniu przedstawił pierwszy, młody wykładowca tegorocznej edycji KU, Oskar Kuźmik z SP w Żerkowie. Gratulujemy młodemu naukowcowi odwagi i ogromnego potencjału badawczego!

Na trop muzycznych zagadek studentów gr. II zabrała prof. dr hab. Alina Mądry z Zakładu Muzykologii Wydziału Historycznego UAM. Pani Profesor przedstawiając tajniki pracy badawczej zaprezentowała studentom KU m.in. tajniki produkcji skrzypiec, starodawne druki potwierdzające fakt, że topowi konstruktorzy funkcjonowali w Poznaniu w XVIII wieku. Ponadto wszyscy mieli możliwość posłuchać starodawnych instrumentów oraz zobaczyć najbardziej oryginalne konstrukcje muzyczne. Instrumenty, dźwięki i tradycja łącząca się z nowoczesnością to coś niesamowitego w odniesieniu do muzykologii, co nasi studenci na pewno potwierdzą.

Pozdrawiamy!

2018-​11-​09

JAK ZROBIC SELFIE, ŻEBY INNI SIĘ NIE ŚMIALI? CZYLI SŁÓW KILKA O INTERNECIEWYDZIAŁ NAUK POLITYCZNYCH I DZIENIKARSTWA UAM

Tajniki sieci, niebezpieczeństwa, plusy i minusy internetu przedstawili dr Szymon Ossowski (Prodziekan ds. studenckich WNPiD) i Weronika Dopierała (Redaktor Naczelna Kuriera Akademickiego), na zajęciach dla gr. I. Były warsztaty z poprawnego robienia zdjęć telefonem oraz kolorowy hit w postaci balonów, które każdy mógł zabrać ze sobą po zajęciach. Dodatkowo, nasi studenci zyskali dużą pewność siebie i z wielką chęcią oraz ciekawością współpracowali z wydziałowymi mediami (tj. np. redakcja Flesza).

Przypominamy o komunikacie Prodziekana Ossowskiego -> każda grupa/​szkoła ma możliwość wzięcia udziału w warsztatach telewizyjnych lub radiowych przygotowanych przez WNPiD. Zainteresowani mogą zgłosic się juz w trybie bezpośrednim do p. Prodziekana w celu umówienia takiej wizyty.

Fotorelacja jest juz dostępna.

Pozdrawiamy!

2018-​10-​19

CZY OBCY TO OBCY? WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH UAM

Czy obcy to obcy? Odpowiedzi na to pytanie badawcze poczukiwali wczoraj kolorowi studenci gr. II., a pomagała im w tym prowadząca zajęcia, mgr Alicja Skrzypczak z Instytutu Filozofii WNS. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak mają się poglądy filozofa Emmanuela Levinasa dot. twarzy w zestawieniu z czasami obecnymi, dlaczego tak mało z nas nie boi się obcych, skąd bierze się w nas lęk przed odmiennością oraz dlaczego mimo różnic Tarzan potrafił porozumieć się z Jane.

Fotorelacja dostępna w naszych galeriach oraz na https: //www.facebook.com/KolorowyUniwersytet/.

2018-​10-​11

PATRZCIE DO GÓRY. BALONY! RAKIETY! CHMURY! — WYDZIAŁ NAUK GEOGRAFICZNYCH I GEOLOGICZNYCH UAM

Troposfera, stratosfera, mezosfera, termosfera, egzosfera, czyli wszystkie elementy atmosfery zostały dziś wzięte pod lupę przez Jakuba Sypniewskiego z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji UAM, który jako dorosły naukowiec wprowadził studentów gr. I w świat tajników nauk przyrodniczych. Dowiedzieliśmy się dlaczego rakiety nie zanieczyszczaja powietrza podczas startu, na czym polegaja loty balonem, jaka temperatura panuje w okolicach słońca itp. Dodatkowo, kazdy element tematu zajęć był potwierdzany róznymi doświadczeniami, by kolorowi studenci mogli poznać świat nauk geograficznych również w praktyce.

Fotorelacja dostępna w naszych galeriach oraz na www​.face​book​.com/​K​o​l​o​r​o​w​y​U​n​i​w​e​r​s​ytet/

2018-​10-​03

MŁODZI NAUKOWCY

Wszystkich studentów VIII edycji Kolorowego Uniwersytetu zachęcamy do nadsyłania propozycji swoich wykładów:

Wymogi:

– temat przentujący zainteresowania naukowe, hobbystyczne itd.

– czas trwania — 10 min. max.

– prezentacja Power Point.

Propozycje mozna podsyłać na kolorowy@​amu.​edu.​pl, z dopiskiem “Młody naukowiec” w tytule maila Terminy zajęć dostępne są w zakładkach z harmonogramami grup.

Pozdrawiamy!

2018-​09-​28

KOLOROWA INAUGURACJA 201819

Gdy w zabytkowych wnętrzach auli UAM słychać gwar, pisk, czy śmiech, a w oczach pstrzy się od kolorów, to znak, że wystartował Kolorowy Uniwersytet!
W czwartek, 27.09, ok. 400 uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Poznania oraz całej Wielkopolski, uroczyście zainaugurowało rok akademicki 201819. Ósma edycja projektu będzie obfitowała w wiedzę z różnych dziedzin nauki ponieważ gospodarzami wydziałów będą wszystkie, poznańskie wydziały UAM oraz Biblioteka Uniwersytecka i Ogród Botaniczny.
Pierwsze spotkanie z Prorektor UAM ds. kształcenia i jednocześnie Rektorem Kolorowego Uniwersytetu, prof. UAM dr hab. Beatą Mikołajczyk –zakończone, indeksy rozdane, pieczątki zaliczeniowe przygotowane, grafika odnowiona, harmonogram ustalony, czyli startujemy!

Partner strategiczny

Partnerzy honorowi

Partnerzy medialni

               

                                                                                   

Partnerzy