2018-​11-​23

FASCYNUJĄCY KOSMOS ORAZ NA TROPIE MUZYCZNYCH ZAGADEKWYDZIAŁ HISTORYCZNY UAM

Tajemnice czarnych dziur, największe oraz najmniejsze gwiazdy wraz z ich odległością od naszej planety, gwiazda neutronowa, czy Kwazar to tylko niektóre kwestie, które w swoim wystąpieniu przedstawił pierwszy, młody wykładowca tegorocznej edycji KU, Oskar Kuźmik z SP w Żerkowie. Gratulujemy młodemu naukowcowi odwagi i ogromnego potencjału badawczego!

Na trop muzycznych zagadek studentów gr. II zabrała prof. dr hab. Alina Mądry z Zakładu Muzykologii Wydziału Historycznego UAM. Pani Profesor przedstawiając tajniki pracy badawczej zaprezentowała studentom KU m.in. tajniki produkcji skrzypiec, starodawne druki potwierdzające fakt, że topowi konstruktorzy funkcjonowali w Poznaniu w XVIII wieku. Ponadto wszyscy mieli możliwość posłuchać starodawnych instrumentów oraz zobaczyć najbardziej oryginalne konstrukcje muzyczne. Instrumenty, dźwięki i tradycja łącząca się z nowoczesnością to coś niesamowitego w odniesieniu do muzykologii, co nasi studenci na pewno potwierdzą.